Podporujeme WikiLeaks: Pravda a láska internetové generace

David Březina

O WikiLeaks toho bylo od začátku léta napsáno mnoho a mnoho dalšího ještě napsáno bude. Někteří si myslí, že nastala skutečná informační válka a bojištěm jsou právě WikiLeaks, někteří říkají, že za WikiLeaks stojí Mossad, protože zveřejňované zprávy jsou nápadně proizraelské, další chtějí na zakladatele a mediální tvář WikiLeaks Juliana Assagneho uspořádat hon podobný tomu na Usámu bin Ládina. Také už se píše o nových technických řešeních, které lépe ochrání podstatu internetu. Některé zprávy působí pateticky, některé hystericky, další jakoby spadly z Marsu.

V každém případě postoj americké a francouzské vlády, Amazonu nebo PayPalu provokuje hodně lidí k činům. A to hlavně ty, kteří s internetem vyrostli, kteří ho z podstaty věci chápou jinak, než jako pouhý pracovní nástroj, zdroj informací nebo zábavy. Pro „internetovou generaci“ (a nejen pro ni) nastala další z internetových revolucí, která nejspíš má a bude mít velké dopady na realný svět.

Každá generace by měla zažít svůj boj za pravdu a lásku, i kdyby se v budoucnu ukázalo, že to byl boj marný. Třeba že se bojovalo za špatnou věc. Ale důležité je zažít si ten pocit, že se v „našem“ internetovém světě něco důležitého odehrává, a že místo transparentů v ulicích poskytujeme pár GB prostoru na našich serverech, abychom světu nastavili další zrcadlo WikiLeaks. Ať už pro to máme jakýkoliv důvod. Částečně se také jedná o vzájemné mezigenerační nepochopení, protože většině těch, kteří agresivně brojí proti WikiLeaks ujíždí vlak a nevědí, jak mají na nové situace reagovat.

V neposlední řadě – pro pochopení WikiLeaks a myšlení J. Assagneho stojí za přečtení tento dokument.

Naše zrcadlo se nachází na této adrese, pokud se chcete přidat, tak můžete například zde nebo na dalších místech (aktuálně přes 355).

Na závěr autoportrét RR:

Rafaël Rozendaal
Self portrait on Sunset Blvd, 2007

2 Komentáře(ů)
 1. Pavel Jankovsky
  06 12 2010   03 12 35    Permalink    

  Po zařazení WikiLeaks mezi teroristické skupiny, jak stojí v návrhu kongresmana Petera Kinga, se obdobná zrcadla stanou dle americké justice aktem zločinného spolčení (http://news.cnet.com/8301-13578_3-20023941-38.html) Dopustíte se tak porušení téhož zákona, jež ve švýcarsku toleruje tisíce bankovních kont přinejmenším nedoložitelného původu, takže zrušení Assangova konta kvůli špatně vyplněné adrese vypadá jako úryvek z Kafkova románu, tak jako obvinění ze znásilnění za švédskou trojku bez kondomu? K nezaplacení, slovy MasterCards.

 2. mára
  06 12 2010   03 12 35    Permalink    

  Intuice mi říká, že něco jako Wikileaks je asi potřeba. Ale být třeba členem rodiny, z níž někdo pomáhal informovat spojence v Afghánistánu v boji s teroristy, asi bych po zveřejnění jmen a adres členů své rodiny v tzv. Afghánských denících nespal klidně a neměl Assagneho právě v lásce. Naštěstí jsem Čech a může mi to být ukradené.

One Trackback

 1. [...] This post was mentioned on Twitter by Jiří Sekera, Ema mele maso. Ema mele maso said: Podporujeme WikiLeaks: Pravda a láska internetové generace http://bit.ly/g9aVp9 [...]

Napsat komentář

Your email is never shared. Required fields are marked *

*
*